"Wykrywanie skrobi w materiale roślinnym"

1. Przekrać na pół  ziemniaka
2. Na miąższ nanieść parę kropel płynu Lugola ( jodek potasu - taki sam skład ma Jodyna, którą kupisz w aptece)
3. Po naniesieniu płynu Lugola powienieneś zaobserwować, że miejsce polane płynem zmieniło kolor na niebieski (jeżeli kolor niebieski jest słabo widoczny możesz troszke wody dodać - rada praktyczna :) )

Dlaczego ziemniak zabarwi sie na niebiesko?
>>> ponieważ cząsteczki skrobi absorbując jod barwią się na niebiesko - jeżeli masz mozliwość, dostep do mikroskopu, zeskrob troszkę zabarwionego miąższu i obejrzyj go pod mikroskopem, napewno zauważysz cząsteczki skrobi bedą one dobrze widoczne (bo niebieskie) zwróć uwagę na ich wielkość, liczebność i kształt (dla porównania kształtu u różnych roślin przeprowadz próbę np na bananie i pszenicy)

Próba kontrolna : przeprowadź ją na kleiku skrobiowym czyli na mące ziemniaczanej wymieszanej z wodą to należy zagotować i ostudzić - poprostu kisiel :)


                                                         ......................................................................
                                                                            CIEKAWOSTKA
                                                         ......................................................................
Zamieszczam to tutaj, bo to bardzo ciekawe doświadczenie i  spotkałem sie z nim w jakichś testach, niestety nie pamietam w jakich:)
 Jak pewnie już wiesz trawienie skrobi zaczyna się już w jamie ustnej dzięki  działaniu śliny. I teraz chciałbym spytać sie Ciebie czy  umiałbyś zaprojektować doświadczenie, które by udowodniło i potwierdziło, że to co mówisz jest prawdą?!
Pewnie wiesz :) ale napiszę bo nie wszyscy muszą wiedzieć :)
1) należałoby przygotować 2 próbówki do jednej włożyć troszkę miąższu ziemniaka startego na tartce, natomiast do drugiej  wlać tego samego miąższu ziemniaka i troszke Twojej sliny:) wymieszaj to... poczekaj chwilkę (możesz potrzymać próbówke ze slina w dłoni tzn. obie w dłoni - żeby je delikatnie ogrzać). No dobra po paru chwilkach dolej do obu parę kropel jodyny, troszkę pomieszaj i poczekaj sekundkę albo 3 sekundki ...
i co zaobserwujesz?    pewnie w drugiej probówce ta mieszanina ziemniaków z jodyna nie zabarwi sie na niebiesko bedzie dalej miała kolor jodyny, a pierwsza bedzie miała kolor niebieski .
>>> ważne pytanie, która z tych próbówek pełniła rolę próby kontrolnej?     1 :)


               
           ...aby wiedzieć więcej o skrobi poszukaj w książkach 

     
     Zabrania się kopiowania, i używania powyższego tekstu bez zgody autora.

Strona główna


© 2007 Mattilub